• 1401/08/08 - 08:39
  • تعداد بازدید : 395
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مدیرکل دامپزشکی استان همدان خبرداد:

کاهش 63 درصدی بیماریهای دامی در استان همدان

دکتر محمودرضا رسولی مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: باتوجه به آمار گزارش شده از ابتدای سال جاری تعداد کانون‌های بیماری‌های دامی نسبت به زمان مشابه سال گذشته به میزان 63 درصد کاهش یافته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان همدان «دکتر محمودرضا رسولی مدیرکل دامپزشکی استان همدان» گفت: باتوجه به اینکه کلیه کانون های بیماری دامی در سامانه GIS ثبت می گردد، با اقدامات پیشگیرانه منجمله: انجام واکسیناسیون، ضدعفونی، آموزش و ترویج ... تعداد کانون های بیماریهای دامی استان همدان در هفت ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال 1400 کاهش 63 درصدی داشته است.

این مقام مسئول ضمن تأکید بر حفظ سلامت دام‌های استان و کنترل، پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر دامی و همچنین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون در استان همدان بیش از هفت میلیون  نوبت سردام تحت پوشش واکسیناسیون آبله،شاربن، بروسلوز،تب برفکی، هاری، طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) لمپی اسکین و ...  قرار گرفته است که این دام‌ها در راستای مقابله با شیوع احتمالی بیماری‌های دامی ایمن سازی شده اند.

در ادامه رسولی تصریح کرد: باتوجه به بروز خشکسالی و طبق برنامه های سازمان دامپزشکی عملیات سمپاشی برعلیه بندپایان، به مساحت تقریبی 628 هزار مترمربع جایگاه دام و بیش از 193 هزار رأس دام سبک و سنگین نیز مورد سمپاشی قرار گرفته است و خوشبختانه با اقدامات پیشگیرانه در حال حاضر هیچ بیماری جدی در حوزه دام در سطح استان مشاهده یا گزارش نشده است.

در پایان مدیرکل دامپزشکی استان همدان ضمن تشکر و قدردانی از  تلاش های موثر، مستمر و شبانه روزی پرسنل اکیپ های واکسیناسیون دامپزشکی، گفت: نیروهای خدوم دامپزشکی بعنوان یکی از ارکان سلامت جامعه با اجرای طرح های واکسیناسیون دام ها توانسته اند از همه گیری بیماریهای دامی و مشترک بین انسان و دام جلوگیری نمایند و استان همــدان را بروز و شیوع بیماری های دامی مصون نگه دارند.

  • گروه خبری : اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی,روابط عمومی
  • کد خبر : 291815
کلمات کلیدی
admin ادمین پورتال همدان

admin ادمین پورتال همدان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه