• 1403/04/12 - 10:04
  • تعداد بازدید : 37
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
مدیرکل دامپزشکی استان همدان:‌

پت‌شاپ‌ها اجازه دخالت در امور دامپزشکی را ندارند

مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: فروشگاه‌های پت‌شاپ مجاز به ارائه خدمات بهداشتی درمانی دامپزشکی از جمله توزیع دارو نیستند و در صورت مشاهده طبق قانون سازمان دامپزشکی با آنها برخورد می‌شود.

دکتر امیرحسین نقی‌پور مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به فعالیت فروشگاه‌های لوازم حیوانات خانگی با نام "پت‌شاپ‌ها" در همدان اظهار کرد: مجوز راه‌اندازی چنین مراکزی توسط دامپزشکی صادر نمی‌شود و فعالیت‌ آنها در حوزه اختیارات و وظایف این سازمان نیست.

وی با اشاره به اینکه مجوز پت‌شاپ‌ها از سوی اتحادیه صنف ادوات کشاورزی است، در خصوص اعطای چنین مجوزهایی گفت: قانون‌گذار در این زمینه تصمیم گرفته است؛ تنها صدور پروانه کلینیک و درمانگاه دامپزشکی بر عهده نظام دامپزشکی است و آن هم طبق اصول و شرایطی مجوز اعطا می‌شود اما در مورد این فروشگاه‌ها قانونی به دامپزشکی ابلاغ نشده و وظیفه‌ای به عهده ما نیست.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به دخالت برخی از فروشگاه‌ها عرضه لوازم حیوانات خانگی در حوزه دامپزشکی و آن هم در درمان و توزیع دارو عنوان کرد: گاهی توزیع دارو انجام نمی‌شود و مکمل است که با دارو تفاوت دارد، مثلا انواع ویتامین‌ها در این مراکز توزیع می‌شود که اگر طبق قانون، مجوز فروش از سوی اتحادیه‌ها باشد، منعی ندارد اما توزیع دارو و در ادامه دخالت در امر دامپزشکی جرم است و در صورت مشاهده برخورد می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون گزارشی مبنی بر توزیع دارو از سوی فروشگاه‌های عرضه لوازم حیوانات خانگی به دامپزشکی همدان ارائه نشده است گفت: اگر افرادی اطلاعی در این زمینه دارند به ما اعلام کنند تا در اسرع وقت ورود کنیم و برخورد قانونی صورت گیرد.

نقی‌پور با بیان اینکه وظیفه دامپزشکی واکسیناسیون سگ‌های صاحب‌دار در روستاهاست افزود: عوامل دامپزشکی با مراجعه به روستاها به سگ‌های گله واکسن هاری تزریق می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها متولی ساماندهی و جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب بر عهده شهرداری‌هاست گفت: شهرداری موظف است سگ‌های بلاصاحب را جمع‌آوری و ساماندهی کند اما هرجایی به اداره دامپزشکی اعلام شود که سگ‌هایی نگهداری می‌شوند، واکسیناسیون هاری آنها به عهده دامپزشکی بوده و تاکنون هم این سازمان به وظایف خود عمل کرده‌ است.
مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه طبق برنامه زمان‌بندی دامپزشکی، واکسیناسیون دام‌ها در روستاها انجام می‌شود اضافه کرد: از ابتدای سال تا پایان تیرماه واکسیناسیون طاعون نشخوار کنندگان کوچک(‌PPR) مورد توجه بوده و همکاران دامپزشک نیز با مراجعه به روستاها، همزمان با انجام این واکسیناسیون، واکسن هاری را به سگ صاحب‌دار تزریق کرده‌اند؛ برخی واکسن‌ها مانند هاری سالانه تزریق می‌شود.
وی در خصوص حیوان‌گزیدگی گفت: اطلاع‌رسانی در مورد حیوان‌گزیدگی از طریق مرکز بهداشت به دامپزشکی است و همکاران دامپزشک هم بعد از دریافت این پیام به محل مراجعه کرده و نمونه‌برداری و آزمایش‌هایی را در دستور کار قرار می‌دهند.
نقی‌پور با بیان اینکه هرجا حیوان‌گزیدگی صورت گیرد در اسرع وقت عوامل دامپزشکی حضور دارند و نمونه‌برداری انجام می‌شود و نتایجی به دست می‌آید ادامه داد: نتایج نمونه‌برداری و آزمایش‌ها نیز به مرکز بهداشت ارسال می‌شود تا اقدامات بعدی کنترلی و مراقبت در صورت تایید هاری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه نکته حائز اهمیت غذادهی به سگ‌های ولگرد و بلاصاحب است گفت: افرادی باعث می‌شوند غذا بیش از نیاز در اختیار این حیوانات قرار گیرد و در نتیجه باروری آنها بالا رود و اکوسیستم به هم بخورد که با افزایش تعداد سگ‌ها، کنترل این حیوانات دشوار شده و اتفاقاتی چون آسیب به همشهریان به دنبال خواهد داشت که این مهم باید مورد توجه باشد.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر,روابط عمومی
  • کد خبر : 321994
کلمات کلیدی
admin ادمین پورتال همدان

admin ادمین پورتال همدان

لینک کوتاه