چاپ
ارسال به دوست

معاون فرماندار اسدآباد:

آموزش هزینه نیست ، سرمایه گذاری است/خوشبخانه تاکنون در سطح شهرستان اسدآباد موردی از بیماری یا تلفات غیرعادی طیور مشاهده یا گزارش نشده است

حمزه عبدکوند معاونت سیاسی امنیتی فرمانداری شهرستان اسدآباد در ستاد شهرستانی پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شهرستان گفت: ضرورت دارد برای پیشگیری از بیماری، تمام توان لجستیکی و نیروی انسانی دستگاههای ذیربط در اختیار دامپزشکی قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد دومین جلسه ستاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال 98 در محل فرمانداری شهرستان اسدآباد و با حضور اعضای ستاد و به ریاست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری تشکیل شد.

دکتر عادل بصیری محمدپور رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد هدف از تشکیل این جلسه را آگاهی و آمادگی کامل در برابر بیماری آنفلوانزای پرندگان، اطلاع‌رسانی مناسب و ایجاد بسترهای  لازم برای مقابله با شیوع احتمالی این بیماری ذکر کرد و افزود: این بیماری به دلیل ایجاد خسارت‌های سنگین اقتصادی در صنعت مرغداری مورد توجه و اهمیت ویژه قرار دارد و در صورت بروز و شیوع بیماری عواقب بهداشتی و اقتصادی گسترده‌ای بهمراه دارد و می‌تواند بعنوان بیماری مشترک بین انسان و طیور، سلامت و بهداشت جامعه را تهدید کند.

وی در ادامه مراقبت روزانه فعال از مرغداریها، تالاب ها، آبگیرها و آب بندان های موجود در شهرستان و ... بمنظور بررسی و پایش و همچنین نمونه برداری از پرندگان تلف شده احتمالی را از ديگر اقدامات لازم در اين راستا دانست و افزود: بازدید های مشترک و مستمر بهمراه کارشناسان محیط زیست در حال انجام است.

دکتر بصیری خواستار همکاری تمامی دستگاههای ذیربط  شهرستان در زمینه پیشگیری بیماری شد و گفت: برای جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این شهرستان، برخورد قاطع نیروی انتظامی با متخلفان و حمل غیرمجاز طیور و کودهای مرغی را حائز اهمیت دانست.

در ادامه جلسه اعضای ستاد پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با ارائه گزارش عملکرد پیشگیرانه و  نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداخته و کلیه دستکاههای ذیربط آمادگی خود را جهت همکاری با اداره دامپزشکی را اعلام داشتند.

حمزه عبدکوند معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرمانداری اسدآباد، از دکتر بصیری رئیس اداره دامپزشکی اسدآباد، بخاطر تشکیل به موقع این جلسه و احساس مسئولیت وی درخصوص کلیه مسائل مربوط به حوزه دامپزشکی که با جدیدیت و حساسیت بالا پیگیری می نماید تشکر و قدردانی نمود.

وی در ادامه نیز در خصوص اهمیت بیماری، تدابیر و اقدامات ضروری جهت پیشگیری از بیماری سخن گفت و اظهار داشت: براساس گزارش عملکرد  اداره دامپزشکی اسدآباد، اقدامات خوبی در شهرستان در راستای کنترل و نظارت بهداشتی دامپزشکی صورت پذیرفته است و اکنون خوشبختانه شرایط مطلوب است.

وی افزود: باتوجه به پیش رو بودن ایام انتخابات و مهم بودن این مسئله، ولی این نافی نسیت که مسائل حساس و پراهمیت همانند بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در حاشیه قرار گیرد و خدانکرده غفلت کنیم، زیرا بحث پیشگیری از بیماری آنفلوآنزای پرندگان یکی از موارد و مباحث مهم و در اولویت هست و در دستور کار همواره بوده و هست.

عبدکوند خاطرنشان کرد: خوشبخانه تاکنون در سطح شهرستان اسدآباد موردی از بیماری یا تلفات غیرعادی طیور مشاهده یا گزارش نشده است و با توجه به کوچ پرندگان و سردی هوای پیش رو پایش و رصد روزانه بیماری در سطح شهرستان ضروریست و بر همکاری همه جانبه دستگاههای اجرایی عضو ستاد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با دامپزشکی شهرستان تاکید کرد.

وی افزود: با توجه به قرار گرفتن شهرستان اسدآباد در مسیر مبادی چندین استان از جمله: استانهای لرستان،کرمانشاه،قزوین،کردستان و ... وجود پست قرنطینه سیار توسط نیروهای انتظامی به منظور نظارت بر ورود و خروج کامیون و خودروهای حمل طیور و کود مرغی و برخورد با حاملین فاقد مجوز بهداشتی از دامپزشکی را بسیار ضروری دانست.

حمزه عبدکوند معاونت سیاسی امنیتی فرمانداری شهرستان اسدآباد در ستاد شهرستانی پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شهرستان گفت: ضرورت دارد برای پیشگیری از بیماری، تمام توان لجستیکی و نیروی انسانی دستگاههای ذیربط در اختیار دامپزشکی قرار گیرد.

وی در این ارتباط یادآور شد: در اختیار قرار دادن توان تجهیزاتی دستگاه ها و نهادها بایستی به دور از بروکراسی اداری بوده و در جهت پیشگیری از بیماری یا در صورت وقوع مواردی از بیماری بایستی تمام توان دستگاه های مرتبط در شهرستان در اختیار دامپزشکی باشد.

رئیس ستاد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اسدآباد با تأکید بر لزوم و اهمیت و استمرار آموزش و اطلاع رسانی در کلیه مقاطع تحصیلی،فرهنگیان،نیروهای شهرداری،بسیجیان و سایر اقشار جامعه گفت : آموزش هزینه نیست، یک سرمایه گذاری محسوب می شود و کلیه دستگاهها با استمرار آموزش و هوشیاری کامل ،در شرایط اضطراری و بحران با آمادگی کامل و  صددرصدی پای کار حضور فعال داشته باشند.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٤٩٦١٢/
  • ١٢:١٧ - سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨/
  • تعداد بازدید: 63

خروج