• 1401/09/27 - 12:24
  • تعداد بازدید : 34
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
روابط عمومی اداره دامپزشکی اسدآباد خبر داد:

دامداران روستای کمک سفلی شهرستان اسدآباد با بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان آشنا شدند

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد: کارشناسان دامپزشکی به آموزش دامداران روستا کمک سفلی درخصوص بیماری شاربن و بروسلوز (تب مالت) پرداختند.

روابط عمومی اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد از برگزاری کلاس آموزشی در روستای کمک سفلی این شهرستان خبر داد.

مهندس وثوقی کیا رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد با هماهنگی  صورت گرفته با بخشدار محترم بخش مرکزی و دهیاری در سطح روستای کمک سفلی با حضور کارشناسان  بررسی های شهرستان به  آموزش اهالی روستا درخصوص بیماری شاربن و  بروسلوز (تب مالت) پرداختند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد دراین کلاس آموزشی افزود: بیماری بروسلوز یا تب مالت و شاربن، هر دو نوعی بیماری باکتریایی مشترک بین انسان و دامها می باشند و اجرای طرح مایه کوبی رایگان دامها بر علیه این بیماریها، نقشی اساسی در کاهش ابتلای دامداران و خانوارهای روستایی به تب مالت و شاربن را دارد.

وی تصریح کرد: مهم ترین راههای انتقال بیماری از دام به انسان عبارتند از مصرف شیر خام و لبنیات غیرپاستوریزه که از دام مبتلا تهیه شده باشد؛ خوردن گوشت و ضمائم لاشه حیوان مبتلا بصورت خام یا نیم پز، استنشاق ذرات حاوی باکتری بروسلا، ورود باکتری از راه زخمهای پوستی یا مخاطات مانند چشم و بینی،دفن غیربهداشتی جنین های سقط شده،اتفاق می افتد.

 

وی در ادامه افزود: طبق امار و مستندات موجود در اداره دامپزشکی اسدآباد روستای کمک سفلی همانند سایر روستاهای شهرستان از هیچگونه خدمات دامپزشکی (اعم از واکسیناسیون،سمپاشی،کلاس آموزشی و ...) جا نمانده است و عدم همکاری دامداران در واکسیناسیون تب مالت باعث ایجاد خطراتی برای آنها شده است.

 

شایان ذکر است ادارات دامپزشکی با اجرای طرحهای رایگان مایه کوبی دامهای سبک و سنگین با سویه های مختلف واکسن بروسلا، در پیشگیری از ایجاد بیماری در میان دامها و انتقال آن به جمعیت انسانی، نقش مؤثر و کارآمدی ایفا نموده و برگزاری جلسات آموزشی توسط اداره دامپزشکی شهرستان برای دامداران و بهره برداران روستایی، نقش بسزایی در افزایش آگاهی عمومی و پیشگیری از بیماریهای مشترک انسان و دامها و کاهش ابتلا به تب مالت، داشته است.

 

  • گروه خبری : اخبار شهرستان اسدآباد,اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی,روابط عمومی
  • کد خبر : 295550
بهنام سرولدی

بهنام سرولدی

لینک کوتاه