• 1401/05/03 - 13:54
  • تعداد بازدید : 666
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان همدان خبرداد:

کاهش 45 درصدی بیماریهای دامی در استان همدان/ خوشبختانه با اقدامات پیشگیرانه در حال حاضر هیچ بیماری جدی در حوزه دام در سطح استان مشاهده یا گزارش نشده است.

دکتر زهرا مهران جلیل رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی: با افزایش 75 درصدی واکسیناسیون دامی در سطح استان و سایر اقدامات پیشگیرانه نظیر: سمپاشی بدن دام و اماکن دامی و نیز آموزش و ترویج و ... تعداد کانون بیماریهای دامی استان همدان در چهار ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 45 درصد کاهش یافته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان همدان «دکتر زهرا مهران جلیل رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان همدان» گفت: باتوجه به اینکه کلیه کانون های بیماری دامی در سامانه GIS ثبت می گردد، با افزایش 75 درصدی واکسیناسیون دامی در سطح استان و  سایر اقدامات پیشگیرانه نظیر: سمپاشی بدن دام و اماکن دامی  و نیز آموزش و ترویج و ... تعداد کانون بیماریهای دامی استان همدان در چهار ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته  45 درصد کاهش یافته است.

این مقام مسئول ضمن تأکید بر حفظ سلامت دام‌های استان و کنترل، پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر دامی و همچنین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 4/5 میلیون نوبت سردام تحت پوشش واکسیناسیون آبله، بروسلوز،تب برفکی، هاری، طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) و...  قرار گرفته است که این دام‌ها در راستای مقابله با شیوع احتمالی بیماری‌های دامی ایمن سازی شده اند.

در ادامه دکتر زهرا مهران جلیل تصریح کرد: در راستای پیشگیری از بیماری تب هموارژیک کریمه کنگو و لمپی اسکین، عملیات سمپاشی رایگان برعلیه بندپایان به مساحت تقریبی بیش از 363 هزار مترمربع جایگاه نگهداری دام و بیش از 123 هزار رأس بدن دام سبک و سنگین تحت پوشش سمپاشی قرار گرفته است و خوشبختانه با اقدامات پیشگیرانه در حال حاضر هیچ بیماری جدی در حوزه دام در سطح استان مشاهده یا گزارش نشده است.

وی همچنین با اشاره به برگزاری منظم کمیته فنی پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دامی باحضور مدیرکل دامپزشکی استان همدان، یادآورشد: بیماریهای دامی در سطح استان همدان در سال 1400 نیز نسبت به سال 1399 میزان 65 درصد کاهش داشته است.

در پایان رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان همدان ضمن تشکر و قدردانی از  تلاش های موثر، مستمر و شبانه روزی پرسنل اکیپ های واکسیناسیون دامپزشکی، گفت: نیروهای خدوم دامپزشکی بعنوان یکی از ارکان سلامت جامعه با اجرای طرح های واکسیناسیون دام ها توانسته اند از همه گیری بیماریهای دامی و مشترک بین انسان و دام جلوگیری نمایند و استان همــدان را بروز و شیوع بیماری های دامی مصون نگه دارند.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 288667
admin ادمین پورتال همدان

admin ادمین پورتال همدان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه