• 1402/01/24 - 11:51
  • تعداد بازدید : 377
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
جهت مصون ماندن سرمایه دامی استان همدان در پی اعلام بارندگی شدید پیش رو و احتمال وقوع سیلاب :

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان همدان به پرورش دهندگان دام، طیور،آبزیان و زنبور عسل هشدار داد

دکتر امیر حسین نقی پور سرپرست اداره کل دامپزشکی استان همدان: جهت مصون ماندن سرمایه دامی استان، دامداران،مرغداران، زنبورداران و پرورش دهندگان آبزی پروری می بایست با رعایت الزامات بهداشتی-قرنطینه ای و همچنین فراهم نمودن تمهیدات لازم در زمان وقوع بارندگی شدید و احتمال وقوع سیل، آمادگی لازم برای پیشگیری و کاهش خسارات و آسیب های احتمالی ناشی از آن را مد نظر قرار دهند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان همدان ، دکتر امیر حسین نقی پور سرپرست اداره کل دامپزشکی استان همدان، گفت: باعنایت به هشدارهای سازمان هواشناسی و صدور هشدارهای متعدد درخصوص بارندگی های پیش رو در استان، جهت مصون ماندن سرمایه دامی استان، دامداران،مرغداران، زنبورداران و پرورش دهندگان آبزی پروری می بایست با رعایت الزامات بهداشتی-قرنطینه ای و همچنین فراهم نمودن تمهیدات لازم در زمان وقوع بارندگی شدید و احتمال وقوع سیل، آمادگی لازم برای پیشگیری و کاهش خسارات و آسیب های احتمالی ناشی از آن را مد نظر قرار دهند.

وی افزود: هشدارهای های لازم از طرف اداره کل دامپزشکی استان همدان به منظور پیشگیری از عواقب احتمالی به شرح ذیل می باشد:

1⃣ کلیه روستاییان ،دامداران و عشایر محترم از چرای دام در حاشیه رودخانه ها ،مناطق مستعد صاعقه و رعد و برق خودداری نمایند.

2⃣ عشایر محترم نسبت به جمع آوری دام ها اقدام و از صعود دام ها و صاحبان آنها به ارتفاعات جدا خودداری نمایند.

3⃣ پرورش دهندگان دام،طیور، آبزیان و زنبور عسل نسبت به بیمه نمودن دام/طیور/زنبورعسل/آبزیان/ اقدام و ایمن سازی جایگاه نگهداری را مورد توجه قرار دهند.

4⃣ پرورش دهندگان محترم ماهیان سرمابی و گرمابی،دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها را کنترل و تدابیر لازم برای مواقع احتمالی سیلاب و گل آلود شدن آب اتخاذ گردد.

5⃣ آبزی پروری استان تا با در نظر گرفتن تمهیدات لازم از ورود سیلاب به مزارع پرورش ماهیان خود جلوگیری کرده در زمان بارندگی و گل آلوده شدن آب استخر های پرورشی، نسبت به قطع غذادهی و استفاده از نمک به منظور کاهش استرس (بسته به گونه پرورشی و با توصیه دامپزشک فارم) اقدام و در صورت ایجاد تلفات نسبت به جمع آوری و دفن بهداشتی با نظارت گروه های دامپزشکی اقدام کنند. 6⃣ زنبورداران محترم نسبت به جمع آوری کندوها از دره ها و کنار رودخانه ها و مناطق پر خطر اقدام و اقدامات لازم جهت تهیه آب و غدا برای زنبوران صورت پذیرد.

7⃣ در تمامی بندهای فوق الاشاره اهمیت بیمه پررنگ می باشد.

8⃣لازم است پس از فروکش کردن بارندگی یا سیل احتمالی، سم پاشی جایگاه نگهداری و بدن دام ها را انجام دهید چرا که نقش به سزایی در کنترل بیماری های انگلی دارد و ضدعفونی نمودن ورودی و محوطه دامداری ها ضروریست.

9⃣ اخبار و اطلاعات مربوط به سیل را صرفاً از رسانه ملی و سایت های خبری معتبر دریافت نمایند.

���� بهره برداران و تولیدکنندگان گرامی سامانه ارتباط مردمی 1512 دامپزشکی را به خاطر بسپارند.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر,معاونت سلامت,اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم,اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی,اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی,اداره تشخیص و درمان,قرنطینه و امنیت زیستی,روابط عمومی,حراست,هشدارهای بهداشتی,اخبار استانداری
  • کد خبر : 300001
admin ادمین پورتال همدان

admin ادمین پورتال همدان

لینک کوتاه