• 1402/06/03 - 11:01
  • تعداد بازدید : 152
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
شیرزادی رییس دامپزشکی رزن خبر داد:

آموزش ،واکسیناسیون، خونگیری،رصد بیماری تب مالت از اقدامات دامپزشکی شهرستان رزن جهت کنترل بیماری تب مالت می باشد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان رزن گفت:بیماری بروسلوز(تب مالت)یکی از بیماری های مشترک بین انسان وحیوان می باشد که در دام با سقط جنین در ماه های آخر ابستنی وبویژه در زایش اول همراه است.

به گزارش روابط عمومی اداره دامپزشکی شهرستان رزن ، دکتر بهروز شیرزادی رئیس اداره دامپزشکی گفت : مصرف شیر وفراورده های لبنی غیر پاستوریزه وآلوده و همچنین تماس مستقیم مخاطات بدن انسان با ترشحات دام آلوده به بیماری تب مالت از عوامل انتقال این بیماری به انسان می باشد.

وی گفت:اداره دامپزشکی شهرستان رزن  جهت کنترل این بیماری و کاهش موارد انسانی اقداماتی از جمله آگاه سازی دامداران وشهروندان مصرف کننده فراوده های خام  دامی ولبنی وهمچنین واکسیناسیون دام ها علیه بیماری تب مالت را در دستور کاری خود قرارداده واز ابتدای سال 1402تا کنون بیش از 18هزار راس بره وبزغاله علیه این بیماری واکسینه گردیده است واز اقدامات دیگر این اداره جهت جلوگیری از بروز این بیماری انجام عملیات خونگیری وپایش بیماری تب مالت در واحدهای گاوداری صنعتی ونیمه صنعتی می باشد که تاکنون 1806راس دام سنگین مورد پایش بیماری تب مالت قرار گرفته است.

ایشان تاکید کرد: برنامه های آموزشی متعددی در مساجد روستاها، در کمیته امداد امام خمینی شهرستان  و به جهت آشنایی دامداران ، روستاییان و افراد تحت پوشش کمیته امداد با بیماری تب مالت توسط کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستان رزن انجام گردیده است که در پایان این کلاسهای آموزشی ترویجی بروشورهای آموزشی بیماری تب مالت بین بهره برداران توزیع گردیده و علاوه بر آن به پرسشهای مطرح شده دامداران محترم توسط کارشناسان اداره دامپزشکی رزن پاسخ داده شده است.

دکتر بهروز شیرزادی  اظهار داشت: تمامی ایستگاه های جمع آوری شیر و مراکز فروش لبنیاتی ها در شهرستان رزن تحت نظارت کارشناسان دامپزشکی قرار دارند.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان رزن گفت : این نظارت ها شامل نمونه گیری از شیر و ارسال به آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان همدان و بازرسی بهداشتی از ایستگاه ها و تجهیزات مربوط به جمع آوری، نگهداری و نیز خودروهای ویژه حمل شیر خام است.

وی  با اشاره به  اطمینان بخشی هر چه بیشتر از سلامت شیرهای مورد جمع آوری در ایستگاه های جمع آوری شیر گفت: کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستان رزن به صورت منظم با اخذ نمونه شیر در ایستگاه ها و ارسال آن به آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی استان همدان با هدف انجام آزمایش های لازم از عدم وجود هر گونه آلودگی یا افزودنی غیر مجاز اطمینان حاصل می نمایند و در صورت مشاهده موارد تخلف اقدام به برخورد لازم با واحدهای متخلف می کنند.

وی گفت:  بروز سالانه بیماری تب مالت در جمعیت انسانی در سطح کشور حدود ۲۱ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است. با در نظر گرفتن جمعیت حدود ۱۶ هزار نفری شهرستان رزن و ابتلای سالانه سه نفر در این شهرستان به تب مالت، بروز این بیماری در رزن حدود ۲۵ درصد کمتر از جمعیت کشوری است!ایشان در پایان ضمن توصیه به شهروندان مبنی بر مصرف شیر و فراورده های لبنی به صورت پاستوریزه از دامداران درخواست نمود همکاری لازم را  جهت مایه کوبی دام های واجد شرایط به ویژه واکسیناسیون بره،بزغاله وگوساله های ماده در سن مناسب با دامپزشکی را داشته باشند وهمچنین رعایت اصول قرنطینه ای وبهداشتی در نیز در واحد دامداری خود لحاظ نمایند.      

  • گروه خبری : اخبار شهرستان رزن
  • کد خبر : 306468
حسن  حاجیان بیدار

حسن حاجیان بیدار

تصاویر

لینک کوتاه