• 1401/10/04 - 13:07
  • تعداد بازدید : 56
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در راستای جلوگیری از بروز و شیوع بیماریهای واگیر دامی در سطح منطقه و استان صورت گرفت:

آغاز واکسیناسیون تب برفکی دام سبک روستایی در شهرستان بهار

به گزارش روابط عمومی اداره دامپزشکی شهرستان بهار واکسیناسیون تب برفکی دام سبک روستایی در واحد های این شهرستان همزمان با سراسر استان آغاز گردید.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بهار اظهار داشت: انجام واکسیناسیون برای دامداران به صورت رایگان بوده و تمامی واحدهای اپیدمیولوژیک شهرستان در طول اجرای طرح تحت پوشش واکسیناسیون قرار خواهند گرفت.

دکتر صادقی ادامه داد: تب برفکی یا بیماری دهان و پا (Foot-and-Mouth Disease) یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو و گوسفند می‌شود و ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد نموده و متعاقباً تاولهایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود. این بیماری بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شوند.

وی افزود: امیدواریم که با همکاری دهیاران، شوراهای اسلامی روستاها و دامداران عزیز منطقه سطح پوشش واکسیناسیون دامهای موجود افزایش یافته تا ایمنیت لازم در دامها علیه این بیماری حاصل گردد.

دکتر صادقی در پایان اظهار داشت:اجرای طرح کاملاً برعهده اکیپ مبارزه اداره دامپزشکی شهرستان بوده و امیدواریم که با زحمات همکاران، انواع بیماریهای دامی خصوصاً بیماری تب برفکی تحت کنترل درآمده و شاهد بروز کمتر این بیماریها در سطح واحد های اپیدمیولوژیک شهرستان باشیم.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان بهار,اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی,روابط عمومی
  • کد خبر : 295744
حمید شوندی

حمید شوندی

لینک کوتاه