• 1401/03/31 - 13:00
  • تعداد بازدید : 57
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان همدان:

خطر انتقال بیماری هاری با افزایش جمعیت سگ های ولگرد

دکتر علی طاهری رئیس اداره دامپزشکی شهرستان همدان: غذا دهی غیر اصولی به سگ های ولگرد خطر انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام را افزایش خواهد داد.

 به گزارش روابط عمومی اداره دامپزشکی شهرستان همدان دکتر علی طاهری رئیس اداره دامپزشکی این شهرستان، گفت: بیماری هاری بیماری ویروسی و یکی از مهمترین بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان است که پستانداران  میتوانند به آن مبتلا شوند.

وی افزود: ویروس هاری در دستگاه عصبی رشد  و ضایعه ایجاد میکند، بنابراین بیماری عصبی محسوب میگردد و بیشتر علائم بالینی که در بیماری هاری رخ میدهد به ایجاد تورم توسط ویروس در مغز، نخاع و ریشه های عصبی مربوط میگردد.

این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از معضلات بهداشتی در زمینه کنترل بیماری های افزایش تعداد سگ های ولگرد بوده که یکی از علل آن غذا دهی غیر اصولی به سگ های ولگرد و به دنبال  ان افزایش تعداد آن ها و افزایش احتمال حمله این سگ ها به جوامع انسانی می باشد. وی در ادامه اظهار داشت: از ابتدای سالجاری تا کنون 748 قلاده سگ صاحبدار علیه بیماری هاری واکسینه شده و یک واحد کانون هاری نیز کشف گردیده که اقدامات بهداشتی ، قرنطینه ای و مراقبتی به سرعت در واحد انجام گردید.

در پایان رئیس اداره دامپزشکی شهرستان همدان خاطرنشان کرد: در سطح شهرستان پنج بیمارستان و کلینیک دام کوچک وجود دارد که عملیات واکسیناسیون و کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در این واحد ها انجام می‌شود.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان همدان
  • کد خبر : 287431
admin ادمین پورتال همدان

admin ادمین پورتال همدان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه