• 99/12/05 - 13:19
  • تعداد بازدید : 15
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مدیرکل دامپزشکی استان همدان:

پرندگان مهاجر عامل اصلی انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند

دکتر رسولی: بیش از ۴۰ مورد اقدام پیشگیرانه از بیماری آنفلوآنزای فوق پرندگان در استان همدان انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان همدان دکتر محمودرضا رسولی مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: پرندگان مهاجر عامل اصلی انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند که کارشناسان سازمان دامپزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست استان همدان برای مقابله با این بیماری به طور مستمر از تالاب‌های این استان بازدید و سرکشی می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ گونه کشتار گاه سنتی در استان همدان وجود ندارد گفت: چهار کشتارگاه صنعتی طیور در استان همدان فعال است.

دکتر رسولی با بیان اینکه به منظور مدیریت و جلوگیری از انتشار بیماری، ماموران در همه تالاب‌ها و آب بند‌ها مستقر هستند افزود: شهروندان در صورت مشاهده علائم بیماری و تلفات پرندگان وحشی موارد را به دامپزشکی به شماره ۱۵۱۲ اطلاع دهند.

مدیر کل دامپزشکی استان همدان با اشاره به اینکه استان همدان عاری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است گفت: تاکنون بیش از ۴۰ مورد اقدام پیشگیرانه از بیماری آنفلوآنزا پرندگان در استان همدان انجام شده است که مهمترین آنها کنترل بهداشتی بازار‌های مرغ فروشی، ضدعفونی بازار‌های پرنده فروشی، واکسینه کردن پرنده‌های بومی، نمونه برداری از پرندگان بومی و نمونه برداری از بافت‌های طیور در استان همدان بوده است.

وی با بیان اینکه پرورش دهندگان طیور به محض مشاهده بیماری در واحد پرورشی، موارد را به این اداره کل اطلاع دهند، گفت: ناظران سازمان دامپزشکی در کشتارگاه‌ها و مرغداری‌ها حضور دارند و پیش از کشتار، مرغ‌ها را معاینه و برای کشتار و حمل، گواهی بهداشتی صادر می‌کنند.

دکتر رسولی در پایان گفت: ویروس بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H ۵ N ۱ بین انسان و پرندگان مشترک است و علائم بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را کاهش خوراک، سیاه شدن تاج، خونریزی ساق پای پرنده دانست و تاکید کرد:  افرادی که پرنده خانگی دارند باید درصورت مشاهده این علائم به دامپزشکی مراجعه کنند.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 271844
admin ادمین پورتال همدان

admin ادمین پورتال همدان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید