• 99/11/26 - 10:04
  • تعداد بازدید : 45
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون اقتصادی استانداری همدان:

فعالیت های دامپزشکی بر سلامت و امنیت جامعه نقش بسیار چشم گیری دارد

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با حضور در استانداری همدان با مهندس پورمجاهد معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان همدان دکتر محمودرضا رسولی مدیرکل دامپزشکی به همراه دکتر امیرحسین مکاری بهار معاون سلامت با حضور در استانداری همدان با مهندس ظاهر پورمجاهد معاون اقتصادی استاندار و مهندس مهدی اخوان مدیرکل دفتر امنیتی استانداری همدان دیدار و گفتگو کرد.

مهندس ظاهر پورمجاهد معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان ضمن خیرمقدم و تشکر و قدردانی از زحمات مدیرکل و مجموعه دامپزشکی استان در راستای پیشگیری از بیماری های دامی و مشترک بین انسان و دام و حفظ سرمایه دامی استان،گفت: فعالیت های دامپزشکی بر پایه سلامت و امنیت جامعه نقش بسیار چشم گیری دارد.

وی در ادامه مبارزه همه جانبه با قاچاق را یکی از اصلی ترین اقدامات دولت دانست و افزود: کلیه دستگاه ها، نهادها و آحاد جامعه باید در جهت پیشگیری و مقابله با قاچاق ایفای نقش کرده و اهتمام ویژه داشته باشند.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان تصریح کرد: باتوجه به افزایش قیمت ها متاسفانه انگیزه قاچاق دام زیاد شده است به‌طوری که قاچاق طیور هم بسط یافته که در نتیجه این امر لزوم نظارت و توجه ویژه آن مجموعه در امر کنترل ورود و خروج دام،طیور و ... را به‌خصوص در محل پست قرنطینه دامی می‌طلبد.

در این دیدار مدیرکل دامپزشکی استان همدان ضمن تبریک فرارسیدن چهل و دومین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ،به یکی از وظایف دامپزشکی در حوزه قرنطینه و امنیت زیستی اشاره کرد و افزود: قرنطینه به عنوان یکی از ارکان‌های مهم تأمین بهداشت دام، طیور، آبزیان و فرآورده‌های آن می‌باشد و نقش حساس و پر اهمیتی در جلوگیری از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام دارد و اجرای قرنطینه در پیشگیری، کنترل و ریشه کنی بیماری‌های دام و طیور مورد توجه است.

در ادامه دکتر رسولی با بیان اینکه هرگونه حمل و نقل دام،طیور،آبزیان و فرآورده های خام دامی، تنها با داشتن مجوز بهداشتی – قرنطینه‌ای حمل دامپزشکی صورت می‌گیرد، عنوان کرد: پست قرنطینه دامپزشکی شهید زارعی صالح آباد-شهرستان بهار باتوجه به موقعیت استراتژیک و قرارگرفتن در مسیرهای مواصلاتی استانهای قزوین،کردستان و کرمانشاه،یکی از نقاط اصلی و شاه راه ارتباطی غرب کشور محسوب می شود که کارشناسان پست قرنطینه اداره کل دامپزشکی به صورت شبانه روزی بر ورود انواع دام و فرآورده های خام دامی به سطح شهرستان و استان نظارت دارد و با خودرو‌ها و افراد متخلف که دارای مجوز بهداشتی قرنطینه ای از دامپزشکی نمی‌باشند و یا تشخیص موارد بیماری و غیربهداشتی، مراتب را به مراجع انتظامی و قضایی معرفی و درصورت قاچاق شناسایی شدن محموله طبق دستور قاضی جهت تعیین و تکلیف به اموال تملیکی ارجاع می شود.

در ادامه مهدی اخوان سرپرست دفتر امور امنیتی، انتظامی و اتباع استانداری همدان نیز گفت: تامین سلامت و امنیت غذایی یکی از مصادیق احیای حقوق عمومی است و قاچاق دام می تواند امنیت غذایی جامعه را تهدید و با مشکل مواجه کند به همین خاطر دستگاه های متولی از جمله دامپزشکی، جهاد کشاورزی و نیروی انتظامی با همکاری سایر دستگاه ها باید راهکارهایی را اتخاذ نمایند تا از قاچاق این کالای پر اهمیت در سبد غذایی جلوگیری شود.

وی افزود: قاچاق در هر حوزه تبعات گسترده ای بر اقتصاد جامعه و مسائل معیشتی مردم دارد و می تواند مسائل امنیتی و اجتماعی ایجاد کند و بی تردید مقابله و جلوگیری از پدیده قاچاق که امروزه یکی از مشکلات جدی کشور و استان است می تواند رونق تولیدات داخلی و اشتغالزایی را در پی داشت باشد.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 271601
admin ادمین پورتال همدان

admin ادمین پورتال همدان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید