• 99/10/24 - 11:04
  • تعداد بازدید : 98
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
مدیرکل دامپزشکی استان همدان:

در حال حاضر موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است

مدیران کل،معاونین و کارشناسان دامپزشکی و محیط زیست استان همدان در راستای اجرای طرح پایش و مراقبت فعال بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از سد آبشینه همدان که محل تجمع و استراحت پرندگان آبزی و مهاجر می باشد در قالب اکیپ مشترک بازدید نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان همدان مهندس محسن جعفری نژاد بسطامی و مهندس مهدی صفی خانی مــدیرکل و معاون فنی حفاظت محیط زیست استان همدان باحضور در اداره کل دامپزشکی استان همدان با «دکتر محمودرضا رسولی» «مدیرکل دامپزشکی استان همدان» دکتر امیرحسین مکاری بهار معاون سلامت و دکتر محمدعلی بهرامی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور،زنبورعسل و آبزیان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار مدیر کل محیط زیست استان همدان در خصوص پایش و رصد بیماریهای حیات وحش گفت: مهمترین هدف اداره کل حفاظت محیط زیست در استان بهره مندی درست و مـــــستمر از محیط زیسـت بـا مـد نـظر قـرار دادن تــوسعه پایدار و نیز وسعت بخشیدن به منابع طبیعی و حفاظت از تنوع زیستی حیات وحش با همکاری دامپزشکی است که خوشبختانه در حال حاضر به همت و تلاش مجموعه همکاران، تعامل و همکاری بین بخشی دامپزشکی و حفاظت محیط زیست استان وجود دارد و ما همیشه از تجارب ارزنده مدیرکل دامپزشکی بهره مند شده ایم.

مهندس جعفری با اشاره به درپیش بودن هفته جهانی تالاب گفت: باتوجه عدم وجود پاسگاه های حفاظت محیط زیست در مناطقی که تالاب وجود دارد ، کارشناسان محیط زیست و دامپزشکی در قالب اکیپ مشترک هفته ای سه مرتبه از تالاب ها،سدها،آبگیر و ... بازدید بعمل می آوردند. 

در ادامه دکتـر محمودرضا رسولی مدیرکل دامپزشکی استان ضمن خیرمقدم و ابراز خرسندی ازحضور مدیرکل و معاون حفاظت محیط زیست استان در اداره کل دامپزشکی، وی را مدیری توانمند،وارسته و فرانگر دانست و افزود: افزایش و گسترش ارتباطات بین بخشی دامپزشکی و محیط زیست باعث می شود اکثر بیماریها در حــوزه حیات وحش کنترل شده و از سرایت آن به جمعیت دام و طیور استان جلوگیری بعمل آید.

 

این مقام مسئول در دامپزشکی، با تأکید بر اینکه پیشگیری همیشه و همواره مقدم بر درمان است، افـزود: با توجه به شروع فصل ســرما و آغـــــاز مهاجرت پرندگان، احتمال شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیشتر می شود لذا ما کاملاً آمادگی داریم به صورت شبانه روزی با حفاظت محیط زیست همکاری نماییم و از انتقال احتمالی این بیماری به مراکز پرورش طیور استان جلوگیری کنیم.

دکتر رسولی با بیان اینکه خوشبختانه به واسطه اقداماتی که دامپزشکی همدان با همکاری استانداری و اداره کل محیط زیست داده در حال حاضر هیچگونه موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هم در حیات وحش و هم مرغداری‌ها مشاهده نشده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر امکان آزمایش و تشخیص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به روش PCR در استان فراهم و آماده بهره‌برداری است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان در ادامه بر ضرورت گشت های تیمی مشترک، واکنش سریع و اقدام و ارسال بموقع نمونه های مشکوک و تلف شده به آزمایشگاه مرکزی دامپزشکی استان تاکید نمود.

گفتنی است پس از این دیدار مدیران کل،معاونین و کارشناسان دامپزشکی و محیط زیست استان همدان در راستای اجرای طرح پایش و مراقبت فعال بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از سد آبشینه همدان که محل تجمع و استراحت پرندگان آبزی و مهاجر می باشد در قالب اکیپ مشترک بازدید نمودند که خوشبختانه هیچ گونه پرنده مشکوک به بیماری و دارای علائم و یا تلف شده مشاهده نگردید.

 

    

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 259102

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید